Afkast pr. afdeling
Afkasttallene indsættes fra Optimal Invests officielle afkastopgørelse. Der vises ingen tal, som ikke er bekræftet.
Nøgletal opdateret pr. 31. august 2026| Afdeling | År til dato | 1 år | 3 år p.a. | 5 år p.a. | Siden start |
|---|---|---|---|---|---|
| Optimal Stabil * | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] |
| Optimal VerdensIndex Moderat ** | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] |
| Optimal Mix ** | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] |
| Optimal Active and Index ** | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] |
| Optimal Offensiv *** | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] |
| Optimal Balance Wealth ** | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] |
| Afkast+ *** | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] |
| Climate Transition Bonds * | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] | [indsæt afkast] |
* Lav risiko
** Mellem risiko
*** Høj risiko
Afkast opgøres efter omkostninger i afdelingen og før skat. Historiske afkast er ikke en pålidelig indikator for fremtidige afkast, og investering er forbundet med risiko for tab.
Afkast pr. kalenderår
Afkast i procent for hvert kalenderår for de børsnoterede afdelinger. Oversigten starter i 2011 — det første hele kalenderår med data. Felter uden data markeres med en streg, fordi afdelingen endnu ikke fandtes.
2026–2011| Afdeling | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Optimal Stabil * | 4,1% | 4,5% | 9,5% | 8,9% | -11,5% | 6,8% | 0,8% | 8,6% | -2,2% | 5,1% | 5,1% | 2,0% | 9,2% | – | – | – |
| Optimal VerdensIndex Moderat ** | 7,2% | 5,7% | 12,1% | 11,5% | -14,1% | 12,0% | 2,8% | 14,7% | -3,4% | 6,2% | 6,6% | 4,8% | 11,2% | 6,4% | 9,6% | 2,2% |
| Optimal Mix ** | 8,9% | 6,5% | 13,8% | 13,2% | -14,7% | 14,5% | 3,4% | 17,2% | -4,4% | 7,8% | 6,6% | 5,1% | 11,1% | – | – | – |
| Optimal Active and Index ** | 8,5% | 5,9% | 13,2% | 12,0% | -14,8% | 15,8% | 4,5% | 16,9% | -5,2% | 7,3% | – | – | – | – | – | – |
| Optimal Offensiv *** | 11,4% | 7,3% | 16,0% | 15,5% | -15,6% | 20,1% | 5,2% | 21,5% | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Optimal Balance Wealth ** | 7,7% | 6,2% | 12,6% | 11,4% | -14,0% | 12,8% | 4,1% | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Afkast+ *** | 13,8% | 12,4% | 27,4% | 19,6% | -24,7% | 22,9% | 11,2% | 27,7% | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Climate Transition Bonds * | 0,3% | 4,1% | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Afkast angives i procent med dansk decimalkomma, fx 7,4%. En streg (–) betyder, at afdelingen ikke fandtes eller ikke har et helt kalenderårs data.
Kun børsnoterede afdelinger indgår. Kontoførende afdelinger handles via Fundmarket.
* Lav risiko
** Mellem risiko
*** Høj risiko
Kalenderårsafkast opgøres efter omkostninger i afdelingen og før skat. Historiske afkast er ikke en pålidelig indikator for fremtidige afkast. Du skal være opmærksom på, at investering altid indebærer både muligheder og risici. Du kan således både tjene og tabe penge.
Nøgletal på tværs af afdelinger
De officielle omkostninger er de løbende årlige omkostninger, der fremgår af central investorinformation og prospekt.
Optimal VerdensIndex Moderat
Risiko: Mellem
Optimal Active and Index
Risiko: Mellem